Κτιριακές Εγκαταστάσεις & Χάρτης
(συντάκτης: Διαχειριστής , ημερ/νία: 14-10-2010)

Το Γυμνάσιο, Λύκειο και ΕΠΑ.Λ. Καλαβρύτων βρίσκονται στο ανατολικό τμήμα της πόλης των Καλαβρύτων, δίπλα στο δρόμο προς τον Τόπο της Εκτέλεσης και το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων. Στο 8243,49 τ.μ. οικόπεδο υπάρχουν οι κτιριακές εγκαταστάσεις με συνολική έκταση 2646,90 τ.μ. και προαύλιο έκταση 6866,59 τ.μ. στο οποίο υπάρχουν αθλητικές εγκαταστάσεις και τελευταία έχουν εγκατασταθεί τρεις λυόμενες αίθουσες.

Προβολή σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους

Η σχολική μονάδα φιλοξενεί τρία αυτόνομα σχολεία. Το Γυμνάσιο (τρεις τελευταίες τάξεις της εννεαετούς υποχρεωτικής εκπαίδευσης). Στη συνέχεια μετά την αποφοίτηση από το Γυμνάσιο, οι μαθητές έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν τις τρεις τάξεις του Γενικού Λυκείου ή τις τρεις τάξεις του Επαγγελματικού Λυκείου. Και τα τρία σχολεία ανήκουν διοικητικά στη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης του Ν. Αχαΐας στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας. Εποπτεύον υπουργείο είναι το Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. Οι κτιριακές εγκαταστάσεις εποπτεύονται από το Δήμο Καλαβρύτων με την Ενιαία Σχολική Επιτροπή του διευρυμένου πλέον Δήμου.